BLIŽA SE VELIKI TEDEN...

VELIKI TEDEN

Začne se na CVETNO NEDELJO. Takrat se spominjamo JEZUSOVEGA SLOVESNEGA VHODA V JERUZALEM. Spominjamo se, kako je Jezus prijezdil na osliču v mesto, kjer so ga pozdravile množice s palmovimi vejami in drugim zelenjem. Sled tega ta dan po naših cerkvah BLAGOSLAVLJAMO OLJČNE VEJICE TER BUTARE OZ. SNOPE IN OSTALO ZELENJE. Omenimo, da ta dan po naših cerkvah beremo evangelijski odlomek, ki govori o Jezusovem trpljenju, ki ga imenujemo tudi PASIJON.

SVETO TRIDNEVJE predstavlja neposredno pripravo na praznik Gospodovega vstajenja, v kolikor je ves postni čas posredna (dolgoročna) priprava. Sveto tridnevje predstavlja tri pomembne dogodke, ki so se zgodili v ne le treh dneh velikega tedna: trpljenje s smrtjo, pokop in vstajenje. O tridnevju govorimo torej OD VELIKEGA ČETRTKA ZVEČER DO VELIKE NOČI ZVEČER.

Na VELIKI ČETRTEK je Jezus s svojimi učenci obhajal ZADNJO VEČERJO. Pri njej je apostolom umil noge (služenje), potem pa vzel v svoje roke kruh in dejal, da je to njegovo Telo, ki se daje za vse nas. Tudi kelih je ponudil apostolom, ki so bili z njim in jih spomnil, da vino odslej ne bo le vino, temveč njegova Kri. Pozabiti ne smemo, da je torej ta dan rojstni dan dveh zakramentov: SVETE EVHARISTIJE IN MAŠNIŠKEGA POSVEČENJA. Po zadnji večerji je Jezus odšel v vrt Getsemani, kjer je molil in v molitvi potrdil, da želi sprejeti Očetovo voljo, ki je bila: trpeti za nas. Na tem kraju ga je izdal Juda, njegov prijatelj. Naši duhovniki so ta dan prisotni pri krizmeni maši v stolnici, kjer škof posveti sveta olja: krstno, bolniško in sveto krizmo, ki so sestavna ali spremljevalna znamenja zakramentov. Slovesno pričenjamo sveto mašo tudi po naših župnijah, slovesna je še posebej hvalnica Lokacija: